Čištění čipu zrcadlovky – Eyelead Sensor Gel Stick

Prach a různé nečistoty na čipu jsou velkým nepřítelem téměř každého fotografa. Štěstí mají jen ti, co fotí jedním univerzálním objektivem anebo dokáží měnit objektivy v bezprašném prostředí. To bohužel není můj případ 🙁 Je jasné, že pokud se fotograf chová rozumně, není to takový problém. Navíc, při fotografování na malé clonové číslo je většina prachu neznatelná. Problém nastává zejména u snímků krajiny, kde už se většinou clonit musí.

Největší prašný masakr jsem zažil letos hned na začátku roku při cestě na Srí Lanku. Prášilo se opravdu hodně, navíc kombinace džípu a pevných skel prostě nutila objektivy měnit jako na běžícím pásu. A většinou ještě v oblacích zvířeného prachu, protože zvířata moc dlouho nečekala. S Honzou jsme za den vyměnili objektiv snad tisíckrát a podle toho to také vypadalo. Klasické vyfouknutí těla fotoaparátu ani zabudované ultrazvukové čištění od Canonu nepomáhali a tak jsem hledal “radikálnější” metodu. Těch je samozřejmě několik. Jednak je možné si nechat čip vyčistit ve specializované firmě za cenu okolo tisíce korun anebo začít experimentovat. První možnost jsem zavrhnul, protože mi přijde tisícovka za pár pohybů štětečkem docela dost, navíc bez záruky, že to dopadne dobře. A protože je předpoklad, že v prašném prostředí budu fotografovat i nadále, hledal jsem jiné možnosti. Na následujícím obrázku můžete vidět, jak vypadal čip před čištěním:

_O0A8292_pred_600

Ještě malou odbočku k tomuto testovacímu obrázku. Nečistoty nejlépe uvidíte, pokud vyfotíte ideálně bílou zeď na co největší clonu a zaostříte na nekonečno. Parametry u toho obrázku jsou F29, čas 30 sekund, ISO 100, stativ. Dále jsem jen surový RAW otevřel v Adobe Photoshop CC a následně převedl do černobílé v Nik Silver Efex Pro 2 (full contrast & structure). To mi obvykle zajistí, že vyleze na povrch opravdu každá nečistota. vcp1(1) Metod je opravdu hodně a já jsem moc velký začátečník, abych vychvaloval jednu nebo druhou. Nakonec jsem zvolil řešení od německé firmy Eyelead, které se jmenuje Sensor Gel Stick. Aplikace je poměrně jednoduchá a postup je dobře vidět na obrázcích. Jde vlastně o tyčinku, která má na konci přilnavý gel. Spolu s tyčinkou jsou v hezké kovové krabičce dodávány i lepivé papírky, které slouží k čištění samotné tyčinky. Čistou tyčinkou se postupně “oťape” celý povrch čipu a je to. tupfer5 IMG_2312_500 Tyčinku jsem kupoval přes ebay ze Španělska a nakonec to vyšlo na necelých tisíc korun. Nicméně před chvílí jsem se dozvěděl, že ji začal nabízet i megapixel za cenu jen o málo vyšší. Jaký je závěr? Téměř všechnu nečistotu se podařilo odstranit. Bohužel jen téměř. Oproti původnímu stavu je to o 99% lepší, nicméně pár smítek na čipu přesto zůstalo. Trochu mě to štve, ale na výsledné fotografie to vliv samozřejmě nemá. Možná časem zkusím i jinou metodu pro porovnání výsledků. Každopádně se mi na tyčince líbí rychlost čištění a malé bytelné transportní pouzdro na cesty. Co momentálně nemůžu posoudit je životnost. Nejde o čistící papírky, zatím jsem vyčistil tři fotoaparáty a spotřeboval jsem jeden papírek. Spíš jsem zvědavý za jak dlouho přestane gel na tyčince “lepit”. Uvidíme časem. Na úplný závěr ještě snímek po vyčištění.

_O0A8297_po_600

2 Comments

  1. Komodor 03/05/2015 at 19:05 #

    Díky za užitečnou recenzi, tohle se bude hodit

    • admin 03/05/2015 at 19:07 #

      Není za co, jsem rád, že pomohla 🙂
      A ostatně mi to připomíná, že bych mohl čipy zase vyčistit 🙂

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*