Kozorožec alpský – Hohewand

IMGL4949_smv
Po loňské výpravě za kozorožcem horským (capra ibex) do italského Gran Paradisa jsem se za nimi tentokrát vydal do oblasti Gutensteinských Alp v Rakousku.
Konkrétně šlo o přírodní park Hohewand, stolovou horu asi padesát kilometrů jižně od Vídně.

RO0A2457_smv
Park je skvělé místo pro všechny turisty, horolezce a paraglidisty. A pro fotografy se také něco najde. Naším cílem byl kozorožec, podobně jako v Itálii i zde byli kozorožci uměle vysazeni. Zatímco ale v Itálii oficiálně jejich králem, na Hohewandu se vysadili jaksi sami. Zhruba před patnácti lety totiž utekly tři kusy z místní minizoo a v dnešní době čítá stádo okolo sedmdesáti kusů.

RO0A2900_smv

Bohužel to není jen idylické soužití, kozorožci totiž nekompromisně vytlačili zde původně žijící kamzíky do jiných částí parku. U místních jsou ale kozorožci velmi oblíbeni a tak když se začaly objevovat návrhy na redukci jejich počtu, nesli to velice nelibě a organizovali se různé petice a protesty. Já do problematiky samozřejmě tolik nevidím a tak je těžko komentovat. Škoda, že místo odstřelu nedošlo spíše k odchytu a jejich přemístění. Na druhé straně chápu, že puška je mnohem jednodušší řešení než nahánět kozorohy po útesech, kde se jim nikdo nevyrovná.

RO0A2566_smv

Došlo tedy k odstřelu devíti kusů a bohužel s největší pravděpodobností velkých starých samců. Podle informací od myslivců (díky, Míro!) právě staří samci rozhánějí stádo po celé oblasti a znesnadňují tak jeho kontrolu.

RO0A3174_smv

Tajně jsem doufal, že se nám podaří vidět a nafotografovat souboje samců v období říje, ale bohužel. Nakonec jsme ponejvíce viděli kozorožčí “školky” – matky s mláďaty. Ono i to mládě už vypadá jako pěkný rarach a tak bylo i tak o zábavu postaráno. Mláďat bylo ale docela dost a tak snad kozorožci z Hohewandu jen tak nezmizí.

RO0A2399_smv

Celkově má fotografování kozorožců na Hohewandu několik specifik. Na Gran Paradisu byl nejtěžší úkol ke kozorožcům dojít. Na úmorný několikahodinový výstup s chutí a rád často vzpomínám :-) Tady se dá dojet relativně blízko, ale zase se kozorožci zdržují většinu dne na útesech, kam se za nimi nedá jít a jejich výskyt je omezen aktuálním počtem lidí. Přesto se i zde dají pořídit zajímavé snímky, rozhodně bych ale doporučoval jet sem ve všední den.

RO0A2641_smv

RO0A2888_smv

2 Comments

 1. Jiří Míchal 11/10/2013 at 18:17 #

  Supr článek Petře, ta fotka do modra je boží!

  • admin 11/10/2013 at 18:45 #

   Díky, Jirko. V celém udolí byla ten den mlha a spolu s bílými skálami to udělalo právě ten modrý nádech.
   Díky

One Trackback

 1. By Ohlédnutí za rokem 2013 | pkmphoto.cz on 26/12/2013 at 19:14

  […] italské Gran Paradiso a hledal tam kozorožce, letos jsem se za nimi vypravil na rakouský HoheWand. Na Helgoland jsem se vrátil letos podruhé, tentokrát v prosinci za malými tuleni. Zážitek […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*