Bílí koně v Camargue

titulka
Jedním z cílů mé dubnové návštěvy jihu Francie bylo alespoň zahlédnout a pokud by to šlo i fotografovat proslulé bílé koně z Camargue.
Toto unikátní plemeno žije pouze v poloslaných slatích a bažinách delty řeky Rhôny v jižní Francii. Říká se že tito polodivocí koně se neustále toulají po kraji a až 22 hodin denně se pasou.

Camargské plemeno je jedno z nejstarších plemen koní. Jejich předkové žili v této oblasti již stovky let a jsou dokonale uzpůsobeni jak vlhkému a teplému létu, tak chladné zimě.Typická je pro ně bílá barva a menší vzrůst.

Koně žijí ve stádech (manadách), která se volně toulají po krajině. Krásné bělouše odjakživa používají Gardiani – místní varianta kovbojů převážně pro práci s místním černým dlouhorohým skotem. Ten je hlavní atrakcí ve francouzské variantě býčích zápasů.

V současnosti je však jejich hlavní využití v turistickém průmyslu. V Camargue naleznete jízdárnu v každé menší vesničce. Máte tak možnost se projet na těchto nádherných konících přímo v jejich domovské oblasti a vyrazit do slatí.

Zajímavé je, že mládata se nerodí bílá, ale tuto bílošedou barvu získají až v dospělosti.

Ani zdaleka se mi nepodařily všechny fotografie, které bych chtěl a ani náhodou jsme nestrávili s těmito koníky tolik času, kolik by zasloužili. Z toho jednoznačně vyplývá, že se do Camargue musím ještě vrátit!

Zdroj informací: wikipedia

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*