Srí Lanka – vlhy

_O0A0393_smv_600
Na srílanské vlhy jsem se vysloveně těšil. Vím, že když se člověk těší příliš, obvykle to nevyjde, ale tady to nebyla pravda a nakonec nám bylo dopřáno vidět tyto nádherné ptáky prakticky každý den. Loni v Nepálu byli rovněž poměrně časté, ale tam jsem se k nim moc nedostal. Srí Lanka vše vynahradila.

IMGL8626_smv600

Na Srí Lance žije několik druhů vlh – my jsme měli štěstí na tři. Vlha proměnlivá (Merops orientalis), vlha modroocasá (Merops philippinus) a vlha hnědohlavá (Merops leschenaulti). Neviděli jsme sice nikde žádnou kolonii, ale vždy bylo v dosahu nebo doslechu několik těchto opeřenců.

_O0A3636_smv_450

Musím se jen pousmát, když si vzpomenu na dlouhé hodiny v krytu na jižní Moravě při čekání na vlhu. Tady vlha seděla občas jen na dosah ruky, o hodně blíž než byla nejmenší ostřící vzdálenost mého objektivu. Při vyplašení samozřejmě uletěla, ale většinou byla během pár sekund zpátky.

_O0A4090_smv475

Moc rád jsem pozoroval, jak se střemhlav vrhnou za kořistí, udělají kolečko a pak už zase sedí na “své” větvičce s nějakým hmyzem v zobáku. Občas bylo slyšet jen cvakání, jak tlučou zobákem o větev, aby usmrtili kořist.
Při večerních odjezdech z parku se zase vlhy popelily v rozpáleném prachu cesty a ulétávaly před koly vždy až na poslední chvíli.

_O0A1993_smv600

Trápení s vlhami v Čechách je po této zkušenosti více než úsměvné. A v podstatě nutí přemýšlet, jestli to vůbec stojí za to. Jasně, vyfotit vlhu u nás není jednoduché a stojí to dost práce i času. Na druhou stranu leckoho by možná vyšla letenka na Srí Lanku levněji než se pachtit u nás.

_O0A3199_smv600

Nechci to moc hodnotit, chvíle s vlhami u nás jsou velice vzácné a k nezaplacení. Já si to také dokážu užít, ale mnohem víc při procházce po okolí jejich hnízdiště než při sezení v rozpáleném krytu :-)

_O0A3215_smv600

Vlhy se dají na jižní Srí Lance fotit opravdu výborně, ať už v parcích z džípu anebo vně normálně ze země. Stačí jen najít nějaké fotogenické místo, kde se vyskytují a věřte mi, že to nebude problém!

_O0A4543_smv600

One Trackback

  1. […] veškerý čas jsme strávili v národních parcích Yala, Bundala a Udawalave. Viděli jsme spoustu ptáků, slonů, hodně času jsme strávili “lovem” srílanského […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*