Zmrzlá krása šumavských vodopádů

titulka
Vodopády na německé straně Šumavy jsme plánovali s rodinou návštívit už mnohokrát. Bohužel z toho vždy nějak sešlo a tak skutečně první příležitost se naskytla až v zimě. Měl jsem trochu obavu, jak bude celý okruh dostupný. Sněhu je touto dobou na Šumavě opravdu hodně a tak nebylo jisté, jestli nepojedeme zase zpátky.

Naštěstí se to nestalo. Vše bylo připravené s typickou německou precizností. Parkoviště v těsné blízkosti i výborné značení a informační cedule. Kolem vodopádů vede okružní stezka, celá se dá projít za cca 2 hodiny. Pro kočárek s dítětem to úplně není, rovněž kameny bývají poměrně kluzké.

Bodenmais, výchozí místo výletu, je malé lázeňské městečko zhruba 25 km od Železné Rudy na úpatí Vekého Javoru. Ve městě je i sklárna, kterou můžete rovněž navštívit. Vodpády se nacházejí asi 2 km severně od městečka v soutěsce Riessloch na potoce Schwellbach. Stačí zaparkovat na okraji lesa (souřadnice jsou 49.079968, 13.110138) a vyrazit po značené cestě.

Na prvním rozcestí se můžete vydat dvěma směry, přičemž oba směry jsou správné. Doprava všechny vodopády obejdete a uvidíte je z dálky a nadhledu a dojdete až k největšímu z nich (15 metrů), poté se vracíte druhou stranou kolem jednotlivých vodopádů. No a pokud půjdete doleva, projdete celou oblast v opačném pořadí :-)

Náročnější turisté mohou trasu protáhnout až na Javor.

V zimě je okruh trochu náročnější, ale stále dobře dostupný a vhodný jak pro pěší tak pro turisty na sněžnicích.

Samozřejmě rád odpovím na případné dotazy.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*