Helgoland v zimě – ve znamení tuleních mláďat

RO0A6673_smv
Helgoland, německý ostrov v Severním moři je během sezóny (duben až září) oblíbeným místem jak fotografů, tak milovníků přírody. V zimě je situace trošičku jiná, zejména co se týče počasí.

Na Helgolandu obecně dost fouká.

V zimě ale obvykle fouká ještě více.


Pro fotografy má ostrov dvě hlavní lákadla – skálu s hnízdícími tereji bílými a na přilehlém ostrůvku Düne populaci několika desítek až stovek tuleňů obecných a kuželozubých.

V zimě zde terejové nejsou.

RO0A7411_dmv

Ostrov je vzdálený od pevniny 65 kilometrů a nejobvyklejším způsobem, jak se sem dostat je loď. Díky větru a vlnám to celoročně poměrně houpá, v zimě ještě víc.

RO0A6240_smv

S trochou sadistické radosti můžu říct, že jsem mořskou nemoc nedostal, kombinace kinedrylů a zázvorových bonbónů se ukázala jako poměrně účinná. Nicméně asi třetina pasažérů na lodi takové štěstí neměla.
Další možností, jak se na ostrov dostat je malým několika místným letadlem z Hamburku. Předpokládám ale, že pokud fouká vítr nad hladinou bude to foukat i výše. Na malou cesnu bych už asi žaludek neměl.

Proč se sem tedy člověk v zimě trmácí? Jasně, jde o tuleně. V období od konce listopadu do února se totiž na Düne rodí mláďata. No a vidět a fotografovat tyto „plyšáky“ bylo i naším cílem.

RO0A7967_smv

Poslední tři, čtyři dny před odjezdem jsem s rostoucí nervozitou sledoval předpověď počasí prakticky každou hodinu. Nevypadalo to dobře.
Na Evropu se řítil silný vítr, dle meteorologů vichřice, či dokonce až orkán.
Na Helgoland dorazil silný vítr hned druhý den po našem příjezdu. Nakonec ho pojmenovali orkán Xaver, na ostrově předpovídali vítr rychlosti 140 až 160 km/h, v nárazech až 200 km/h. Prostě slušnej fičák.

RO0A6066_smv

Tady bych mohl obsáhle popisovat, jak jsme krutému živlu čelili a odolávali. Nicméně tak epický zážitek to zase nebyl. Ostrov je na podobné situace víceméně připraven a tak bylo všem pouze doporučeno, aby neopouštěli hotely a penziony. Celkem spadlo ze střech pár tašek a z oken pár květináčů a vím o jednom padlém stromě. Jinak to byly extrémně nudné dva dny. Ven se moc chodit nedalo, silný vítr střídalo krupobití. Loďka na Düne za tuleni samozřejmě nejezdila.

RO0A7553_smv

A tak jsme trávili čas odpočinkem, případně fotografováním nějakých těch velkých vln.

RO0A7335_smv

RO0A7101_smv

Po dvou dnech se počasí konečně uklidnilo a nám bylo dovoleno vyrazit za mrňavými tuleni. Písečný ostrůvek Düne byl vichrem poškozen o poznání více. Letiště bylo zasypané pískem, plot kolem letiště zničen. Zase to mělo výhodu, že jsme mohli vidět tuleně odpočívající na přistávající ploše :-) Ale co, konečně jsme našli cíl naší cesty.

Tulení novorozenci jsou poměrně zvědaví a pokud jim to máma dovolí, vydávají se rádi na průzkum. Případně se zabývají něčím zajímavým v okolí. Já strávil asi 15 minut pozorováním mláděte, jak si hraje s větvičkou, která mu překážela u čumáku.

RO0A8076_smv

Díky vichřici zřejmě letošní přírůstek tuleňů nebude tak velký, jako v předešlých rocích. Článek v německém Spiegelu říká, že po orkánu zmizelo 47 (z celkově 141 narozených). A vichr jen z Düne odnesl přes 50 tisíc krychlových metrů písku. Ztráty byly i mezi dospělými kusy, na zpáteční cestě lodí s námi jeli tři tulení sirotci do záchranné stanice na pevnině.
Na druhou stranu je fakt, že místní ochránci to mají dost podchycené a tak věřím, že se tuleňům bude na Helgolandu dařit i nadále.

Místo plánovaných tří dní jsme tedy nakonec na Helgolandu strávili dní pět a poslední den narychlo balili, protože loď jela druhý den už v osm hodin ráno místo původně plánované jedné odpoledne.

RO0A8241_smv

Takže i v zimě má Helgoland své nesporné kouzlo, jen to chce svou návštěvu plánovat s ohledem na počasí.

RO0A7937_smv

RO0A7899_smv

RO0A7858_smv

RO0A7793_smv

RO0A7580_smv

RO0A6439_smv

RO0A6334_smv

One Comment

  1. Andrea Izzotti 13/12/2014 at 08:57 #

    Fantastic work, very useful inffermations, awesome images. Ciao from Italy!

One Trackback

  1. By Ohlédnutí za rokem 2013 | pkmphoto.cz on 26/12/2013 at 19:07

    […] Gran Paradiso a hledal tam kozorožce, letos jsem se za nimi vypravil na rakouský HoheWand. Na Helgoland jsem se vrátil letos podruhé, tentokrát v prosinci za malými tuleni. Zážitek to byl velký, díky orkánu Xaver jsme tam […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*