Ohlédnutí za rokem 2013

Jako už tradičně se pokusím o takové malé ohlédnutí za rokem 2013 ve fotografiích. Událo se toho hodně, spoustu věcí jsem stihl a ještě více nestihl. Ale tak už to chodí, musím si něco nechat na další roky :-)

Tradičně se začátkem roku vyhlašují výsledky mezinárodní fotografické soutěže Sony World Photo Awards. Po skvělém úspěchu vloni se i tentokrát dostala jedna moje fotografie do finále. Nebylo to sice už TOP 10, ale “pouze” nejlepších 50. Moc příjemná zpráva těsně před odjezdem na první větší letošní výpravu. Již začátkem února jsem s kamarády fotografy vyrazil na cestu do Řecka za pelikánem kadeřavým. Ten se zdržuje na jezeře Kerkini a v tomto období bývají pelikáni nádherně vybarvení. Pár informací jsem sepsal do článku, bylo to moc příjemně strávených pár dní.

Největší letošní cesta mě čekala už na konci března. S kamarádem fotografem Honzou Brožem jsme spolu vyrazili prozkoumat národní park Bardia v Nepálu. Cesta do této země zanechala ve mě strašně moc dojmů a chci se tam vrátit. Potkali jsme tygry i slony, viděli i nepořádek v hlavním městě Kathmandu. V červnu jsme s holkami vyrazili na rodinnou dovolenou na Helgoland. Není to jen ráj pro fotografy, ale opravdu se tam dá strávit moc příjemná letní dovolená. Sice tam stále trochu fouká, ale mít celou nádhernou písečnou pláž jen pro sebe je k nezaplacení. Teploty v červnu kolem 20 stupňů, božský klid. ro0a2528_smv2 Spousta výletů v Čechách ve znamení hlodavců, několikrát jsem byl u nutrií a v červenci také u syslů. sysel V létě jsem také s kamarádkou Ivčou poprvé pořádně viděl jednoho z našich nejhezčích ptáků – vlhu pestrou. Díky, Ivčo :-) Doufám, že si to příští rok zopákneme. vlha V srpnu jsem se také zejména díky padajícím hvězdám – perseidám věnoval i fotografování hvězd. Musím říct, že je to oblast, která mě hodně zaujala a snažím se jí věnovat mnohem více. O mých začátcích jsem sepsal tento článek. nocni foto Aranžovaným fotografiím zvířat a workshopů jsem se letos příliš nevěnoval, ale i dvakrát jsem si zafotil i takhle. Nejdřív ve stanici přírodovědců v Praze mladé chameleony a jiné plazy a obojživelníky (díky Petře V. za organizaci :-) ) a poté klasickou akci na Šumavě se sokolníkem. Obě akce byly příjemně strávené dny s kamarády a nádhernými zvířaty. RO0A0233_smv RO0A4129_smv RO0A4954_smv Loni jsem navštívil italské Gran Paradiso a hledal tam kozorožce, letos jsem se za nimi vypravil na rakouský HoheWand. kozoroh Na Helgoland jsem se vrátil letos podruhé, tentokrát v prosinci za malými tuleni. Zážitek to byl velký, díky orkánu Xaver jsme tam zůstali o dva dny déle a užili si sice méně focení tuleňů, ale o to více příboje a vln. tulen priboj No a v prosinci jsem ještě díky krásnému počasí u nás, dokázal několikrát vstát opravdu brzo a vyrazil “lovit” východy slunce. Uff, to je asi vše :-) Díky všem, co navštěvovali moje stránky, ale také všem kamarádům fotografům se kterými jsem podnikl všechny ty cesty (díky Jirko, Míro, Honzo, Petře a další) Stejně tak děkuji mnoha jiným lidem u kterých nacházím každodenně inspiraci a kteří mi umožňují si tak nějak utvářet svůj vlastní názor. Přeji příjemné prožití svátků a doufám, že neztratím vaši přízeň ani v příštím roce. Užijte si všichni volna a ať se vám splní, vše co byste chtěli :-)

6 Comments

 1. Libor 26/12/2013 at 20:38 #

  Moc hezky Petre ! Tak at se Ti ve zdravi dari i v pristim roce, dobre svetlo a samozrejme i spoustu radosti z pobytu v prirode…

  • admin 26/12/2013 at 21:03 #

   Díky, Libore. Tobě přeju to samé :-) Ať se daří.
   Petr

 2. Roman 27/12/2013 at 00:26 #

  Moc hezky napsané, ať se Ti daří Petře a dobré světlo přeje Roman.

  • admin 27/12/2013 at 07:14 #

   Díky moc Romane, dobré světlo i tobě a zase někdy při focení :-)

 3. Honza 27/12/2013 at 05:00 #

  Ahoj Petre,

  I ja se pripojuji se svym pranim, stejne jako Libor, hlavne pevne zdravi, ostatni prijde! :-)
  Honza

  • admin 27/12/2013 at 07:17 #

   Děkuju pěkně, Honzo. Zdraví tobě i tvé rodině a spoustu krásných zážitků venku.
   Petr

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*