Syslové aneb rok s hlodavci pokračuje

RO0A3466_smv2

Letos mi to v Čechách tak nějak vyšlo a hodně fotografuji různé hlodavce. Několikrát jsem byl na nutriích a tentokrát zvítězili syslové.
Na rozdíl od nutrií je sysel náš původní druh a momentálně je kvalifikován jako kriticky ohrožený druh (C1) a podléhá ochraně. Syslích lokalit není v ČR mnoho. A když už, jsou to většinou menší kolonie s několika jedinci a vesměs dost plachými.

Na místě ve středních Čechách, kde jsem sysly viděl a fotil loni to letos vypadalo špatně. Pár extrémně plachých jedinců velmi rychle ukončilo moje fotochoutky a tak nezbývalo než vyrazit na asi nejznámější syslí louku do Mladé Boleslavy.

RO0A3549_smv

Louka je perfektně dostupná, syslíci spolupracující. Co více si člověk může přát?
No, je tam jedna malá nevýhoda. A to tak trochu přetlak (občas) lidí. Záměrně neříkám fotografů, protože těch jsem tam nikdy tolik nepotkal. Ale syslové jsou v Boleslavi velkou atrakcí a místní je chodí rádi krmit nebo u nich jen posedět. Současně mohu i říct, že 99% lidí se chovalo naprosto ok a žádné problémy jsem nezaznamenal.
Na druhou stranu ale není Radouč jen o syslech, ale také o divokých králících, koroptvích, krásně rozkvetlé louce, spoustě hmyzu a tak dále.

RO0A3602_smv

Rovněž je zajímavé, jak toto velice těsné sousedství s lidmi ovlivnilo je samotné. Skutečně divoký sysel by si stěží vzal slunečnici přímo z ruky, boleslavští borci se klidně obslouží i sami, pokud necháte krmení chvíli bez dozoru. Stejně i ostražitost je minimální. Obvykle si sysel bere potravu do nory nebo alespoň někam poblíž. Tady bez problémů kdekoliv :-)

RO0A3687_smv

Asi to není úplně ideální stav, ale je otázka, co je lepší. Zda-li minimální divoká populace tohoto ohroženého zvířátka anebo silnější, byť “domestikovaná”.
Já jsem si užil přítomnost těchto malých “squatterů”, jak je nazval jeden můj kamarád v maximální možné míře.

RO0A3700_smv

Každopádně, doufám, že boleslavská lokalita nezůstane jediná. Již teď mám ve svém portfoliu sysly z jiné lokality ve středních Čechách a na další se pracuje :-)

RO0A5794_smv

One Trackback

  1. By Ohlédnutí za rokem 2013 | pkmphoto.cz on 26/12/2013 at 19:07

    […] výletů v Čechách ve znamení hlodavců, několikrát jsem byl u nutrií a v červenci také u syslů. V létě jsem také s kamarádkou Ivčou poprvé pořádně viděl jednoho z našich nejhezčích […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*