Krátký výlet k Neziderskému jezeru

titulka
O oblasti Neziderského jezera (Neusiedler See) jsem v minulosti mnoho četl a rovněž viděl spoustu nádherných fotografií. Návštěvu jsem dosud odkládal, ale na začátku června jsem konečně vyrazil na jednodenní průzkum.

Z Plzně je to necelých pět hodin jízdy autem (přes Bratislavu), brzo ráno je navíc doprava minimální. Za Bratislavou a slovenskými hranicemi mě čekalo pár kilometrů po rakouské dálnici. Žil jsem v domnění, že na tomto kousku není potřeba známka, ale teď už si tak jistý nejsem. Pokutu jsem naštěstí nedostal, ale příště si to musím zjistit lépe.

Cílem výletu nebylo fotografování, ale obhlídka perspektivní lokality a zmapování dobrých míst. Měl jsem vytipovaných několik lokalit, ať už podle WL fóra nebo i jiných zdrojů na webu. Něco se povedlo, něco ne a něco jsem vůbec nestihl. I tak to byl fajn výlet. Díky téměř třicetistupňovému vedru jsem si navíc krom zážitků odvezl hezky spálené ruce a nohy. Tedy ruce ještě ujdou, ale netušil jsem, že hodinka či dvě ležení na sluníčku způsobí to,že mám lýtka rudá jako čerstvě uvařený humr.

První zastávkou bylo Darscho (WarmSee), ze kterého se vyklubalo dokonalé místo pro pozorování vodních ptáků. Spousta hus, kulíků (na ty mám poslední dobou štěstí – kluci zvědaví mi lezou téměř do sluneční clony objektivu), nějaká ta volavka, tenkozobci, čejky a odpoledne dokonce i kolpík.
Vzhledem k tomu, že jsem předtím nikdy tenkozobce ani kolpíky na živo neviděl, tak velká spokojenost. S focením to bylo trošku horší, ptáci se osmělovali docela dlouho. Ale na druhou stranu musím přiznat, že jsem neměl žádné maskování a zas tak dlouho jsem se tam nezdržel. Takže jsem přesvědčen o tom, že po delší době by se ptáci odvážili podstatně blíže. Velkou výhodou tohoto jezera je, že se dá fotit od země. Nevýhodou je docela dost lidí (ráno to bylo v pohodě, ale později odpoledne se tam pokaždé vyskytl nějaký ten “plašič”).

Dále jsem na kole projel kolem jezer Lange Lacke – spousta z nich je vyschlá a bez ptáků, ale třeba na Worthen Lacken (docela malé jezírko, samozřejmě se zákazem vstupu přímo na břeh) jsem viděl takové množství ptáků, že mi to hlava nebrala! Takže opravdu platí: Nezider = ráj pro ornitology, ale peklo pro fotografy.

Ještě jsem projel cyklostezku B22 mezi městy Tadten a Andau, kde se prý mají vyskytovat dropi, ale bohužel jsem neviděl ani brko (a málem přejel několik všudypřítomných cyklistů).

Poté jsem se vydal ješte k jedné předem vytipované lokalitě s vlhami. Opět jsem nepředpokládal moc focení, ale moc jsem stál o to, abych tyhle nádherně barevné ptáky viděl. Několik dní předem jsem poměrně intenzivně přemýšlel, jak to tam bude asi vypadat, protože jsem si vědom problémů a pekla s fotografováním vlh v Čechách. Předpokládal jsem tedy, že pokud nebudu mít známého mezi místními Rakušáky, tak se k vlhám ani nepřiblížím. Situace byla trošku jiná – naštěstí!
První vlhu jsem zahlédl už poblíž jejich kolonie, jak loví nad vinicemi a tak byl vlastně další cíl “mise” splněn.

Hnízdiště je na menším kopci, kde místní ochránci vytvořili bagrem jednu kolmou stěnu, aby tam vlhy mohly hnízdit. Na návštěvníky zde čeká několik informačních cedulí a dokonce i luxusní volně přístupná skrýš. Na několika málo místech těsne před začátkem stěny jsou cedule “Dále NE” a to je víceméně všechno. Během těch cca 2 hodin vlhy neustále létaly a lovily a ozývalo se známé cvakání (předpokládám, z toho jak zabíjely ulovenou kořist o větvičky). Celkem jsem tam potkal dva fotografy a asi další dva ornitology. Všichni byli v pohodě, prohodili jsme pár slov a pak už byl každý zticha a užíval si pozorování.

Nejsem si úplně jistý, že by se tady daly udělat fotografie opravdu zblízka, ale asi je to možné. Před pozorovatelnou je zabodnutá větvička, přesně v dosahu pětistovky, ale za tu chvíli si tam žádná vlha nesedla. Předpokládám, že když bych měl kryt a trochu štěstí, že tam zrovna nikdo další nedorazí, tak by to šlo.

Poté jsem ještě jednou vyrazil na Darscho a pak už šupem nejkratší cestou domů.
Myslím, že je dost dobře vidět, že se mi podařilo navštívit opravdu jen zlomek lokalit v oblasti, velké Neziderské jezero jsem v podstatě viděl jen z dálky a tak je více než jasné, že to chce se na Nezider ještě na pár dní vrátit 🙂

One Comment

  1. Tony 26/11/2012 at 20:17 #

    Parádní fotky!

One Trackback

  1. […] se mi rovněž návštívit rakouská jezera v okolí Nezideru, další místo, které určitě stojí za další a delší […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*