Holandsko – barevné šílenství

titulka
Letos jsme na začátku května vyrazili s prckem na první rodinnou (ne fotografickou) dovolenou do Holandska, foťák jsem ale i tak zabalil s sebou. Hlavním cílem byly samozřejmě tulipány a sem tam nějaký ten větrný mlýn.

Dlouho, opravdu dlouho jsem přemýšlel, jestli si mám vzít s sebou i dlouhý teleobjektiv, ale vědom si toho, že jde o rodinnou akci, jsem nakonec přibalil jen lehké tříkilo.

Samozřejmě, že jsem si celý pobyt rval zbytky vlasů a proklínal se. Holandsko není jen země tulipánů, ale také vodních kanálů a řek. A všechny tyto vodní plochy samozřejmě lákají mnoho druhů vodních ptáků. Viděl jsem tak na každé louce podél silnice ohromná kvanta hus velkých i s mláďaty, čejky, volavky… Potápka roháč jezdila asi půl metru od místa, kde jsem stál. No prostě pech, příště se holt pojede do Holandska jen na ptáky. Kde se vám poštěstí, aby se vám přímo pod oknem nebo po zahradě promenádovala volavka? Nebo aby jste přímo pod oknem hotelu měli vodní kanál s labutím hnízdem, slípkou a lyskami?

Ale zpátky k tulipánům. Během dubna a začátkem května se holandská krajina změní z tradiční zelené na barevné šílenství květinových polí. Hlava jde kolem z tolika nádherných a sytých barev – červené a žluté pásy tulipánů střídají bílé lány narcisů a hyacintů, prokládané modrými pruhy modřenců.

Není nic jednoduššího, než jen zpomalit nebo zastavit a kochat se nekonečnou barvou :-) Většina polí je docela dobře přístupná, farmářům nevadí když zastavíte na okraji a něco si nafotíte. Rozhodně, ale nedoporučuji trhání květin či chůzi v nich. Farmáři totiž většinou pěstují tulipány nikoli kvůli květům, ale kvůli cibulkám a jakékoli poškození půdy kolem tulipánů ohrožuje jejich majetek.

Co se týče lokalit, kvetoucí jistotou je největší okrasná zahrada v Holandsku Keukenhof. Bývá tady ale opravdu ohromné množství lidí, zejména o víkendu či státním svátku. Samostatnou kapitolou je pak květinový průvod (Flower Parade). V okolí Keukenhofu ale určitě narazíte i na farmy s tulipány a jinými květinami. Obecně se pole vyskytují zejména na sever od města Leiden.

Pro tentokrát už bylo textu dost, chcete-li podívejte se na nějaké obrázky :-)

2 Comments

  1. Kája 26/11/2012 at 21:22 #

    Úžasné!!! Fotky jsou nádherný. Musela to být skvělá dovolená.

  2. Zdeňka 26/11/2012 at 21:22 #

    Naprostá nádhera. Jsem ráda, že jste si to užili.

One Trackback

  1. [...] Spolu s rodinou se nám snad alespoň trochu povedlo v květnu zachytit tulipánové šílenství v Holandsku. [...]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*