Zálohování fotografií v Amazon cloudu

 

amazon Amazon před několik málo dny změnil svoji nabídku ohledně zálohování dat v cloudu a řekl bych, že tak zamotal hlavu mnoha fotografům. Pro účastníky programu Amazon Prime zdarma a pro ostatní za necelých 12 dolarů ročně je totiž k dispozici neomezená kapacita pro uložení fotografií.

plan Jen ve stručnosti – cloud, to magické slovo dneška zas tak magické není. Nejedná se o nic jiného než úložiště dat někde jinde, u jiné firmy, dostupné přes internet. Stejně tak jako vy doma, i cloudová úložiště mají počítače s hard disky a podobně. Jejich výhodou je, že mají specializované týmy, které se o hardware starají a zákazník na to nemusí myslet. Online služeb pro zálohování je mnoho, pár jsem jich vyzkoušel, ale bohužel pro fotografa byly hodně drahé. Problém je, že běžný archív i neprofesionálního fotografa může dosahovat až několika terabajtů a poplatky za tento objem byly vysoké. Amazon to ale změnil. Za 11,99 dolarů ročně nabízí neomezenou kapacitu pro zálohování fotografií a jako bonus přidává dalších 5GB na ostatní soubory (např. videa). Nicméně, ale silně doporučuji si pořádně přečíst podmínky kontraktu. Není například povoleno komerční užití uložených fotografií. Z mého pohledu se opravdu jedná jen o zálohu archívu a tak je na to potřeba asi pohlížet. Když to shrnu:

PRO

  • Výborná cena
  • Nemusíte se starat o zálohování, mít doma disková pole nebo zálohy na CD nebo bůhví na čem
  • Fotky nemáte fyzicky doma. V případě nějakého neštěstí doma, požáru, vytopení jsou data v pořádku.

PROTI

  • Dáváte svá data cizí firmě. Dneska to dělají všichni. Amazon je prověřená firma a její cloudové služby používá mnoho společností. Až by se člověk divil, co všechno je v cloudu. Pokud je někdo paranoidní, není problém nahrávaná data do cloudu šifrovat (některé firmy to nabízejí automaticky, v případě toho programu by to zřejmě nešlo, ale lze se poohlédnout jinde).
  • Fotky nemáte fyzicky doma.
  • Klient na stahování/uploadování není úplně dokonalý.
  • Nutnost připojení na Internet. Pro mě dnes už téměř nutnost “životní” 🙂 Rychlé připojení je i limitujícím faktorem, jak rychle dokážete svůj archív do cloudu dostat. První upload zřejmě bude pár dní trvat, ale další nahrávání nových fotek už by mělo být relativně rychlé. Každopádně to ale není metoda pro lidi s pomalým připojením anebo platící za přenesený objem dat.

Když to shrnu. Řekl bych, že v roce 2015 by neměl žádný trochu přemýšlející fotograf (člověk) mít problém s vyřešením zálohy svých dat. Každopádně mám v plánu zálohování u Amazonu nějakou dobu používat a testovat, tak uvidíme za pár měsíců.

One Comment

  1. ChainsaW 01/04/2015 at 19:54 #

    Jak praví klasik: “Důležitý není backup, ale restore” 🙂

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*